Huzur, Bereket, Uzun Ömür ve Barışın Simgesi; Zeytin Ağacı

Huzur, Bereket, Uzun Ömür ve Barışın Simgesi; Zeytin Ağacı

     Bir gün ağaçlar içlerinden birinin kral olmasını isterler. Uzun uzun tartışmalardan sonra zeytin ağacını seçmeye karar verirler. Ancak zeytin ağacı; "insan türünün iyiliği için Allah’ın bana emanet ettiği görev, benim hükümet işleri ile ilgilenmemden çok daha önemlidir” diyerek bu teklifi reddeder.

 

     Zeytin yetiştiriciliğinin ilk insanlarla birlikte başladığı kabul edilmekte ve "zeytin ağaçların ilkidir” denilmektedir.Zeytin insanlık tarihindeki önemine tüm kutsal kitaplarda, yaradılış ve kuruluş efsanelerinde yer verilmektedir.

 

     Hz. Adem’in ölümünden önce Allah’tan merhamet diledi ve bunun için oğlu Şit’i görevlendirdi. Şit cennet bahçesindeki iyilik ve kötülük ağacından üç tohum aldı ve babasının ağzına koydu. Babası gömülünce tohumlar yeşerdi ve bu tohumlardan Zeytin ağacı, sedir ağacı ve servi büyüdü…

 

     Zeytin ağacının yetiştirilmesi ve bakımı oldukça zordur ama zeytin ağacı bu emeğin karşılığını cömertliği ile öder. Belkide zeytinin barışın sembolü olması da bu yüzdendir.

 

     Tufan sona erdi ve Nuh, gemisindeki güvercini etrafta hayat belirtisi olup olmadığını görmeye gönderdi. Beyaz güvercin gemiye yeniden doğuşu müjdeleyen taptaze bir zeytin dalıyla geri döndü. O günden bu yana zeytin dalı taşıyan beyaz güvercin barışın simgesi oldu…

 

     Zeytin ağacı kutsaldır; Allah’ın bütün semavi kitaplarında adı anılır. Kur’an’da ayrıca zeytin ağacının Sina Dağı’ndan geldiği, meyvelerinden yağ elde edildiği ve bu yağın yemeklere lezzet vermek için kullandığı yazılıdır. Kur’an’ın Nur Suresi "Allah yeryüzü ve gökyüzünün nuru olandır. Sanki minber üzerine konulmuş çerağdır. Billur bir kandil içinde yıldız gibi parlamaktadır. O çerağın yağı mübarek bir ağaçtan çıkar. O mübarek ağaç, öyle bir zeytin ağacıdır ki; ne doğuda ne de batıda bulunur…”

 

     Asur’lular ve Babil’lilerin yaşadığı Mezopotamya medeniyeti zeytinle tanışıyordu, Urla’da ve Çeşme’de yapılan kazılarda bulunan kap kacakların zeytinyağı ve zeytin ürünleri yapımında kullanıldığı görülmektedir. Kazılardan çıkan sonuç zeytin ağacının yaklaşık 40 bin yıldır yeryüzünde bulunduğunu ve zeytinin bir kültür bitkisi olarak neredeyse 8 bin yıldır yetiştirildiğini göstermektedir.

Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.